Reciklaza u Srbiji !!!

Odgovori Odgovori strana  <12
Autor
  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije za temu Opcije za temu
zagor Otvori meni
Član Starije Ekipe
Član Starije Ekipe
Sličica

Član od:: 01.Februar.2006
Status: Nije na forumu
  Citat zagor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 17.Septembar.2006 u 15:43
Originalni autor: Igor

http://www.reciklaza.org/ ,
trnutno je sajt u pripremi.
Na sajtu imate osnovne unformacije.

Da, posetio sam ga nesto ranije posto si ti poslao ovu poruku. Jos je u pripremi, to sam video. Bice dobro kad bude bude gotov pa bismo neke od bitnijih informacija mogli da prebacimo i na ovaj forum.

Ovo dole je fotka kante za limenke snimljena na ovogodisnjem "Belgrade Beer Fest"-u. Koliko sam mogao da vidim ovakve kante su samo postavljene na backstage-u. Iz prilozenog se vidi da su ljudi u ovim kantama bacali i plasticne plase i case!
Generalno je dobro sto pocinju ovako kompanije koje se bave reciklazom da postavljaju odgovarajuce kante za odredjeno smece ali mislim da paralelo sa tim trebaju dosta vremena i energije da ulozu i u podizanju sveopste svesti o reciklazi! Jer ljudi u ogromnom obimu nisu svesni prednosti reziklaze.   

www.maksimalno.com
Vrati se na vrh
zagor Otvori meni
Član Starije Ekipe
Član Starije Ekipe
Sličica

Citat zagor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 15.Oktobar.2006 u 08:52
Pre nekoliko dana sam u jednom od nasih nedeljnih novina procitao da je najefikasniji nacina da se resi problem divljih deponija i zapocne obimnija reciklaza u Srbiji - uvodjenje depozitnog sistema.

Jedan od najboljih primera uvidjenja ovog sistema je Estonija ciji je depozitni sistem stupio na snagu maja prosle godine. Da bi takav sistem proradio kazu da je trebalo uloziti 3,5 miliona evra. Kompanija koja vodi te poslove je neprofitabilna i zove se Estonian Deposit Packacking ili ti EPP. Nju cine 4 asocijacije proizvodjaca i trgovaca na malo tako da ne postoji mogucnost da pocne da dominira neka od vodecih kompanija. Tako je u Estoniji koja broji 1,38 miliona stanovnika, promet EPP-a zasnovan na depozitnom sistemu bio izmedju 16 i 18 milona evra od maja '05. do maja '06. Ovo definitivno govori o tome da su nase deponije pune "novca" koji samo ceka da bude prikupljen.

Depozitni sistem funkcionise tako sto potrosaci limenu i PET ambalazu mogu da prodaju u specialicovanim prodajim mestima i za uzvrat da dobiju novac. Tako u Estoniji mozete da naplatite praznu limenku ili plasticnu flasu od 0,5 litara za 3 evro centa dok se ostale plasticne flase od 1, 1,5, 2 itd litra mogu prodati za 6 evro centi. Preneseno u nasu valutu za praznu limenu ambalazu kao i PET tj. plasticnu mozete da dobijete izmedju 2,5 i 5 dinara! Malo li je?!? Cetiri-pet prazne flase i eto ceo jedan hleb moze da se kupi! To bi definitivno puno problema resilo kod nas:

- manje divljih deponija samim tim i manje izdvojenog novca za njihovo ciscenje;
- manje otpada i racionalnije koriscenje deponija;
- vise desetine miliona evra zaradjenih od reciklaze;
- manji uvoz PET granulata (Srbija ih je prosle godine uvezla za 30 mil.evra);
- nova radna mesta, otvaranjem kompanije kao i skladisnih centara koje bi se time bavili;
- povecanje ljudske svesti o racionalnijoj potrosnji i zagadjenju zivotne sredine;
- itd.

Puno je dobrih efekata ovog sistema! Tako su Estonci zahvaljujuci depozitnom sistemu za samo nesto vise od godinu dana dosli do 60% povracaja limene i PET ambalaze.

Problemi koji su zadesili Estonce pri uvodjenju ovog sistema su efikasno otklonjeni. Tako je na primer NAJVECI protivnik uvodjenja depozitnog sistema u Estoniji bila Coca Cola i vodece pivske kompanije! Naime one su ocekivale da ce ovakav sistem da poveca cenu njihovih proizvoda i samim tim bi izgubile koji procenat na konkurentnosti. Medjutim jednom zakonskom uredbom su ovakve pobune i negodovanja otklonjena a iz prakse se je videlo da ovaj sistem nije lose uticao na poslovanje ovih kompanija.
U pocetku su se potrosaci zalili kako nema dovoljno otkupnih mesta za limenu i PET ambalazu, tako da je EPP predlozio mini marketima (dragstorima) da i oni ovu vrstu usluge nude svojim potrosacima. To nije naislo na dobre reakcije kod maloprodavaca. Medjutim,  oni mini marketi koje su primenile ovaj sistem imale su velike prednosti jer je poseta potrosaca njihovim objektima bila znatno veca! Samim tim su ostvarivali i vecu zaradu. Videvsi to i drugi mini marketi su uveli otkup limene i PET ambalaze tako da se je i taj problem uspesno resio.

Na kraju mogu da zakljucim da bi trebalo porazmisliti o uvodjenju depozitnog sistema u Srbiji jer bi on definitivno resio veliki broj problema! Da uvodjenje takvog sistema nije jednostavno, to se zna, ali je isplativo kako na dugi tako i na kratak rok!

Vrati se na vrh
Igor Otvori meni
Žutokljunac
Žutokljunac
Sličica

Član od:: 29.Avgust.2006
  Citat Igor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 22.Oktobar.2006 u 05:06
Radimo na tome (depozitni sistem), kada smo sa ministrom za ekologiju okupili vodeće proizvođače PET i al (da ih ne nabrajam sve) da im izložimo rešenja (jedno od rešenja je bilo i depozitni sistem)  demonstrativno su napustili sastanak ?!
Ništ bez zakona, očekuje se iduće godine gde bi trebalo malo da se "iskristališu" neke stvari.
Odličan primer su naše komšije Hrvati (što se tiče zakona), njima se isplati da uvoze otpad od nas!!
http://www.vlami.com
Cash for trash. People love it.
Otkup plastičnog otpada (PET i termo skupljajuća folija ).
NOVO!Otkup aluminijumskih konzervi (limenke od kokakole, pepsi, piva i sl.)
Vrati se na vrh
zagor Otvori meni
Član Starije Ekipe
Član Starije Ekipe
Sličica

Citat zagor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 22.Oktobar.2006 u 07:41
BRAVO  nisam znao da se kod nas prica o depozitnom sistemu na "visokom nivou". Lepo je to znati. Pa dokle se je stiglo? Ne znam koliko bi bilo profesionalno ali ako mozes navedi nam neku od tih kompanija koje su demostrativno napustili sastanak :) pa da odma' krenemo sa izbegavanjem njihovih proizvoda! 

Kazu da uvek u pocetku velike kompanije prave problem i da su oni najveci protivnici uvodjenja ovog sistema ali vremenom uz pomoc zakona i kreiranjem javnog mnjenja te iste kompanije postaju najveci promoteri i borci za reciklazu i zastitu zivotne sredine. Tako da samo napred, istajite u borbi :)

Sto se tice komsija Hrvata, oni su to jako dobro uredili. Koliko znam oni su od pocetka 2006. zvanicno uveli depozitni sistem. Bar sam tako na HRT cuo. I ono sto je interesantno je to da kao sto si ti rek'o, njima se vise islati da otpad uvoze od nas i recikliraju ga  Mada daleko od toga da sve to zvuci toliko uvrnuo, recikliranjem tog otpada oni dobiju sirovine koje mi posle od njih uvozimo i koje su znatno skuplje!

Pravo da ti kazem jedva cekam taj dan kada ce kod nas taj depozitni sistem krene da funkcionise jer ovo smece od limenki, papira, PET ambalaze itd svuda unaokolo postaje veoma iritirajuce.

Vrati se na vrh
Igor Otvori meni
Žutokljunac
Žutokljunac
Sličica

Citat Igor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 22.Oktobar.2006 u 18:09
Originalni autor: zagor

Mada daleko od toga da sve to zvuci toliko uvrnuo, recikliranjem tog otpada oni dobiju sirovine koje mi posle od njih uvozimo i koje su znatno skuplje!

Trenutno nisu nam konkurenti što se tiče finalnog proizvoda, stvar je u tome sto oni za svaki kg. otpada dobijaju određenu količinu novca od države.
Lepa matematika kada se sve sabere.

Sledeće godine (2007) biće lepih/pozitivnih vesti što se tiče reciklaže.
Vrati se na vrh
zagor Otvori meni
Član Starije Ekipe
Član Starije Ekipe
Sličica

Citat zagor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 23.Oktobar.2006 u 06:52

Trenutno nisu nam konkurenti što se tiče finalnog proizvoda, stvar je u tome sto oni za svaki kg. otpada dobijaju određenu količinu novca od države. Lepa matematika kada se sve sabere.

Da, cuo sam to. Naime drzava je sracunala koliko nju kosta sakupljanje, odnosenje otpada i njegovo skladistenje na mestima koja su odredjena za deponije. Tako da za svaki prikupljeni kubik otpada koji se reciklira, drzava isplacuje sumu novca koju bi ionako vec potrosila za te namere.

Sledeće godine (2007) biće lepih/pozitivnih vesti što se tiče reciklaže. 

Daj boze  iz tvojih usta u bozije usi - sto bi se reklo
Na taj nacin bi veliki broj porodica koje zive na ivici egzistencije mogle da zarade koju hiljadu dinara vise mesecno, manje otpadaka po ulicama, manje divljih deponija, osnivanje veceg broja firmi koje bi se bavile prikupljanjem, skladistenjem i reciklazom sekundarnih sirovina, samim tim i veci broj zaposlenih ljudi, manji uvoz poluproizvoda koji se dobijaju reciklazom (vremenom mozda postanemo i izvoznici, nikad se ne zna :)...

Sve u svemu, mnogo je veci broj pozitivnih efekata koje mozemo da ocekujemo od organizovanog sakupljanja sekundarnih sirovina i njegove reciklaze nego li onih losih i negativnih.

Pozdrav i samo napred Igore

P.S. Hvala ti unapred na promptnom izvestavanju o desavanju u ovoj jos ne razvijenoj privrednoj grani kod nas.

www.maksimalno.com
Vrati se na vrh
vinjak Otvori meni
Legenda
Legenda
Sličica
Lvivske pivo

Član od:: 18.Decembar.2003
  Citat vinjak Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 16.Novembar.2006 u 13:11
da li neko moze da mi pojasni koje su to dve varijante recikliranja PET ambalaze koje drzava hoce da sprovede....jednu od te dve.

Mislim da se radi o kauciji i o prikupaljanju PET amablaze....da li neko zna da pojasni....koja je bolja...
Vrati se na vrh
vinjak Otvori meni
Legenda
Legenda
Sličica
Lvivske pivo

Član od:: 18.Decembar.2003
  Citat vinjak Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 21.April.2007 u 10:18
Akcija skupljanja limenki
16:43 | Izvor: Tanjug

U akciji prikupljanja limenki za reciklažu, nagrađeni učenici koji su pobedili u ovoj akciji

Predstavnici Odbora za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Privredne komore Srbije, u saradnji sa agencijom "Ecolibri - bionet", uručili su danas nagrade učenicima tri osnovne škole koji su pobedili u akciji prikupljanja limenki za reciklažu.

U akciji prikupljanja limenki prvo mesto osvoji su učenici Osnovne škole "Knez Sima Marković" iz Boždarevca, drugoplasirani su osnovci škole "Jovan Popović" iz Inđije, a treću nagradu su osvojili učenici Osnovne škole "Nada Matić" iz Užica.

Posle dodele nagrada prikazana su dva dokumentarna filma koja se bave problemima otpada, a najavljena je i svečanost na kojoj će u nedelju, 22. aprila, na Kalemegdanu biti obeležen Dan planete Zemlje.

Međunarodna finansijska koropracija (IFC) uključila se, takođe, u ovu akciju sprovođenjem kampanje o reciklaži u 120 škola u Srbiji, u okviru koje je organizovano takmičenje u skupljanju PET ambalaže i limenki, kao i konkurs za literarne i likovne radove na temu otplada, reciklaže i očuvanja životne sredine.

Taj projekat je finansirala austrijska vlada, sprovela je IFC, a suorganizatori su bili Ministarstvo prosvete i sporta, Sekretarijat za obrazovanje Beograda, Fond za povraćaj i reciklažu limenki, Srpsko udruženje za reciklažu i USAID - "Mercy Corps".

Projekat za poslovno povezivanje u oblasti reciklaže bavi se finansijskim, edukativnim, savetodavnim i tržišnim aspektima u svakom delu lanca dobavljača otpadnog metala, papira, plastike i stakla.

Projekat je sproveden uz podršku Saveznog ministarstva finansija Austrije.
Vrati se na vrh
zagor Otvori meni
Član Starije Ekipe
Član Starije Ekipe
Sličica

Citat zagor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 22.April.2007 u 23:38

Alal vera Vinjak za prosledjen tekst i svakako BRAVO za organizatore ove akcije i djake koji su pobedili! Napokon da se nesto konkretno radi i na tom polju kod nas. Inace najbolje je decu od malena vaspitati sta znaci reciklaza i koliko je bitna i isplativa, tako da ova akcija ima visestruko dobro dejstvo. Nego evo jos jednog dobrog teksta koji se bavi ovom temom:

Prvi park reciklaže u Srbiji

22. april 2007. | Izvor: Beta

Kruševac -- Privatno preduzeće u kruševačkoj industrijskoj zoni otvorilo novi park, simbolično nazvan "Park reciklaže", prvi te vrste u Srbiji.

Preduzeće "Nikolo" se bavi proizvodnjom plastične ambalaže i reciklažom plastike. Za svaku tonu prerađenog plastičnog otpada, kompanija će u ovaj park zasaditi po jedno drvo i na taj način se odužiti lokalnoj zajednici za podršku prilikom započinjanja posla sa reciklažom, rekao je na otvaranju Parka vlasnik firme Nikola Kotur.

Ideja o osnivanju "Parka reciklaže" inspirisana je sličnom akcijom francuskog proizvođača automobila, firme "Reno", koja za svaki reciklirani auto u Franscuskoj posadi po jedno drvo, kazao je Kotur.

On je naglasio da je park podignut uz pomoć Javnog komunalnog preduzeća, Vodovoda i firme "Kruševacput", a da je projekat podržala i donatorska kuća "Mersi Korps", čiji su predstavnici u Srbiji prisustvovali današnjem otvaranju.

"Mersi Korps" je, u okviru projekta "Alternative recikliranja i zapošljavanja", preduzeću "Nikolo" iz fonda USAID-a dodelio opremu za reciklažu plastike u vrednosti od 25.000 dolara, čime je, uz stvaranje uslova za uklanjanje netoksičnog otpada, otvoreno i pet novih radnih mesta u kompaniji.

Park, u kome je do sada zasađeno pedesetak biljaka, postavljena ograda, ljuljaške, klackalice, drveni suncobrani i klupice, sutra, na Dan planete Zemlje, posetiće i deca iz kruševačkih vrtića i osnovnih škola.

Kompanija "Nikolo" postoji od 1994. godine i sa sedmoro zaposlenih godišnje proizvede više od dva miliona komada plastične ambalaže za potrebe prehrambene industrije na području Srbije, Crne Gore, BiH i pokrajine Kosovo.

Reciklažom i preradom otpadnih sirovina bavi se od 2003. godine, a nakon otvaranja novog pogona i sklopljenih ugovora sa osam najvećih kruševačkih preduzeća, tokom prošle godine otkupila je oko 70 tona industrijskog plastičnog otpada.

www.maksimalno.com
Vrati se na vrh
Igor Otvori meni
Žutokljunac
Žutokljunac
Sličica

Citat Igor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 12.Jun.2007 u 16:26
Ako idete do ade mozete da vidite i probate depozitni sistem na ulazu.
Vise na www.ocistimosrbiju.com
Vrati se na vrh
djtrale Otvori meni
Žutokljunac
Žutokljunac
Sličica

Član od:: 28.Jun.2007
  Citat djtrale Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 28.Jun.2007 u 21:06
Pozdrav svima,
U nekom periodu sam skupljao flase jer sam imao kupce za pakovanje neprehrambenih hemikalija. E sad; neki su pukli, neki presli na plastiku, uglavnom imam bar 30-35 m3 (!!!) flasa svih vrsta, najvise od piva 0.33 litre. Ima li neko varijantu da se to unovci jer sam se ugusio od flasa. Mogu i da ih sameljem. Svi neki na koje sam naisao na net-u a da reklamiraju da se "bave reciklazom" su tra, la, la firme. Inace gomila je u Sremskoj Mitrovici i sve je razvrstano i spakovano

Ako neko ima neku ideju neka pise, pozdrav
Vrati se na vrh
zagor Otvori meni
Član Starije Ekipe
Član Starije Ekipe
Sličica

Citat zagor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 02.Jul.2007 u 05:39
Zdravo, evo i mene posle duzeg vremena na ovoj stranici.
Kao prvo alal vera Igore na poslatom sajtu. Danas sam bio i jako mi se svidja projekat koji je pokrenut u vidu sajta i foruma. Kontam da si ti glavni pokretac toga i inicijator. Bravo!!!  Delim misljenje s tobom da je potrebno o reciklazi pricati sto vise i na sve strane kako bi se stanovnistvo bolje i lakse informisalo o problemu koji imamo pa cak i uvidelo mogucnost za zaradom u ovom sektoru.

Sa foruma "ocistimosrbiju" prosledjujem ovaj link. http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=32394&lang=2 Tekst sam procitao toga dana u Politici i bas me je odusevilo da je napokon krenulo o tome da se pise na taj nacin. Provokativno, iskreno i bez rezerve! Definitivno je i to nacin da se nesto uradi po tom pitanju u vezi resavanja problema reciklaze kod nas. Samo napred s tim  

Sto se tice tebe djtrale ne bih znao kako bi mogao da ti pomognem jer ne znam ko vrsi otkup pet ambalaze koju ti imas sakupljenu, ali se iskreno nadam da ce ti se neko javiti.

Pozdrav

www.maksimalno.com
Vrati se na vrh
Igor Otvori meni
Žutokljunac
Žutokljunac
Sličica

Citat Igor Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 03.Jul.2007 u 07:27
Pozdrav Zagore,
Sajt www.ocistimosrbiju.com je pratio dešavanje na Adi (mozda je google sacuvao staru stranicu). Kada se prašina slegla, palo nam je na pamet da napravimo forum koji je trenutno u fazi razvijanja.
Plan nam je da okupimo naše članove, na forum, kojih ima >60 i da oni komentarišu njihova iskustva.
Hvala na pohvalama.

Što se tiče djtraleta, jeno pitanje da li su izbalirane flaše (ne mlevene nego presovane)?

Ako nisu, ne znam koliko se to isplati, tu više ima vazduha nego flaša.

Otvoren sam za saradnju.

Sve najbolje
Igor.
Vrati se na vrh
raklela Otvori meni
Legenda
Legenda
Sličica

Član od:: 10.Mart.2006
  Citat raklela Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 20.Septembar.2007 u 07:56

(Najlepsti tekst, ikada napisan, o covekovoj prirodnoj okolini).

Davne 1854 godine predsednik Vasington je pozeleo da kupi velika podrucja indijanske zemlje i obecao rezevrat indijanskom narodu. Na taj zahtev, indijanski poglavica, SIJETL odgovorio je pismom - ciji tekst danas predstavlja POVELJU UN O ZASTITI COVEKOVE PRIRODNE OKOLINE. To pismo i danas pleni dirljivom lepotom izraza, dubokim osecajem za prirodu i covekovu okolinu i, neumanjenom snagom, posle tacno 148 godina - OPOMINJE i danasnjeg coveka svojom savremenom porukom.

Moramo se duboko zamisliti nad ovim prorocanskim mislima nastalim jos u predproslom veku, a koje su toliko atktuelne i u sadasnjoj ekoloskoj situaciji u svetu! Treba, vec danas, preduzeti sve da uskladimo savremeno zivljenje sa covekovom okolinom, da podjednako unapredimo i jedno i drugo, DA VRATIMO PRIRODU SEBI SAMIMA I GENERACIJAMA STO DOLAZE !!!

Tekst pisam - Povelje :

Kako mozete kupiti ili prodati nebo, toplinu zemlje? Ta ideja nam  je strana. Ako mi ne posedujemo svezinu vazduha i bistrinu vode, kako Vi to mozete kupiti?
Svaki deo te zemlje je svet za moj narod, svaka sjajna borova iglica, svaka pescana obala, svaka magla u tamnoj sumi, svaki insekt - svete su u pamcenju i uskustvu moga naroda, sokovi koji kruze kroz drvece nose secanja na crvenog coveka.
Mrtvi beli ljudi zaboravljaju zemlju svog rodjenja kada odu u setnju medju zvezdama. Nasi mrtvi nikada ne zaboravljaju ovu lepu zemlju, jer ona je majka crvenog coveka. Mi smo deo zemlje i ona je deo nas. Mirisavo cvece nase su sestre. Jelen, konj, veliki orao - svi su oni nasa braca. Stenoviti vrhunci, socni pasnjaci, tela ponija i covek - svi pripadaju istoj porodici.
Tako, kada veliki poglavica iz Vasingtona salje glas da zeli kupiti nasu zemlju, trazi previse od nas. Veliki poglavica salje glas da ce nam sacuvati mesto, tako da cemo mi sami moci da zivimo udobno. On ce nam biti otac i mi cemo biti njegova deca.  Mi cemo razmotriti vasu ponudu da kupite nasu zemlju, ali to nece biti tako lako, jer ta zemlja je sveta za nas.
Ta sjajna voda sto tece brzacima i rekama nije samo voda vec i krv nasih predaka. Ako vam prodamo zemlju, morate se setiti da je to sveto i morate uciti vasu decu da je to sveto i da svaki obraz u bistroj vodi jezera prica dogadjaje i secanja moga naroda. Zubor vode gas je oca moga!
Reke su nasa braca. One nam utezuju zedj. Reke nose nase kanue i hrane nasu decu. Ako Vam prodamo nasu zemlju, morte se setiti i uciti vasu decu da su reke nasa braca, i Vasa, i morate od sada dati rekama dobrotu kakvu bi ste pruzili svakome bratu.
Mi znamo da beli covek ne razume nas zivot. Jedan deo zemlje njemu je isti kao i drugi, jer on je stranac koji dodje nocu i uzima od zemlje sve sto zeli. Zemlja nije njegov brat, nego  njegov neprijatelj, i kada je pokori on krece dalje. On za sobom ostavlja grobove otaca i ne brine se. Grobovi njegovih otaca i zemlja sto mu decu radja zaborvaljeni su. Odnosi se prama majci - zemlji, prema bratu - nebu kao stado ili sjajan nakit. Njegov apetit prozderace zemlju i ostaviti samo pustos.
Ne znam. Nas nacin je drugaciji nego Vas. Izgled vasih gradova bode oci crvnog coveka. Ali mozda je to jer je crveni covek divlji i ne razume.
Nema mirnog mesta u gradovima belog coveka. Nema mesta gde se cuje otvaranje listova u prolece ili drhtaj krilaca vilinog konjica. Ali, mozda je to jer sam divlji i ne razumem. Buka jedino deluje kao uvreda za usi. I sta je to zivot ako covek ne moze cuti usamljeni krik kozoroga ili nocnu prepirku zaba u bari? Ja sam crveni covek i ne razumem. Indijanac vise voli blagi zvuk vetra kada se poigrava licem mocvare, kao i miris vetra ociscen podnevnom kisom, namirisam borovim.
Vazduh je skupocen za crvenog coveka jer sve zivo deli jednak dah: zivotinja, drvo covek. Beli covek ne izgleda kao da opaza smrad. Ali ako Vam prodamo nasu zemlju, morate se setiti da je vazduh skupocen za nas, da vazduh deli svoj duh sa svim zivotom koji podrzava. Vetar sto je mom dedi dao prvi dah takodje ce prihvatiti i njegov poslednji uzdah. Ali ako vam prodamo nasu zemlju, morate je cuvati kao svetinju, kao mesto gde ce i beli covek moci doci da okusi vetar sto je zasladjen mirisom poljskog sveca.
Tako cemo razumeti Vasu ponudu da kupite nasu zemlju. Ako odlucimo da prihvatimo, postavicu jedan uslov: BELI COVEK SE MORA ODNOSITI PREMA ZIVOTINJAMA OVE ZEMLJE KAO PREMA SVOJOJ BRACI !
Ja sam divljak i ne razumem neki drugi nacin. Video sam hiljade raspadajucih tela bizona u preriji sto ih je ostavio beli covek ustrelivsi ih iz prolazeceg voza. Ja sa divljak i ne razumem kako dimeci gvozdeni konj moze biti vazniji nego bizon koga mi ubijamo samo da ostanemo zivi.
Sta je covek bez zivotinja? Ako sve zivotinje odu, covek ce umreti od velike usamljenosti duha. Sta god se desilo zivoti- njama, ubrzo ce se dogoditi i coveku. Sve stvari su povezane.

Morate nauciti svoju decu da je tlo pod njihovim stopama pepeo njihovih dedova. Tako ce oni postovati zemlju. Recite vasoj deci da je zemlja sa nama u srodstvu. Ucite vasu decu, kao sto cinimo mi sa nasom, da je zemlja nasa majka. Sta god snadje zemlju, snacice i sinove zemlje. Ako covek pljuje na tlo, pljuje na sebe samog!
To mi znamo: zemlja ne pripda coveku, covek pripada zemlji!  To mi znamo, sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje porodicu. Sve stvari su povezane.
Sta god snadje zemlju, snacice i sinove zemlje. Covek ne tka tkovo zivota, on je samo struk u tome. Sta god cini tkanju, cini i sebi samome.
Cak i beli covek, ciji Bog govorii i seta s njime kao prijatelj s prijateljem, ne moze biti izuzet iz zajednicke sudbine. Mi mozemo biti braca posle svega. Videcemo. Jednu stvar znamo koju ce beli covek jednog dana otkriti - nas Bog je isti Bog!  Vi sada mozete misliti da ga Vi imate, kao sto zelite imati nasu zemlju. Ali to ne mozete, on je bog i za belog coveka. Ta zemlja je draga njemu i skoditi zemlji jeste prezirati njenog stvoritelja. Beli takodje trebaju prolaz, mozda brze nego sva druga plemena. Zaprljajte Vas krevet i jedne noci ugusicete se u vlastitom smecu.
Ali u Vasoj propasti svetlecete sjajno potpaljeni snagom Boga koji Vas je doneo na tu zemlju i za neku posebnu svrhu dao vam vlast nad njom i nad crvenim covekom. Sudbina je misterija za nas, jer mi ne znamo kada ce svi bizoni biti poklani i divlji konji pripitomljeni, tajni uglovi sume, teski zbog mirisa mnogih ljudi i pogleda na zrele brezuljke zamrljan brbljajucom zicom. Gde je prasuma? Gde je orao? Otisao je. To je kraj zivljenja i pocetak borbe za prezivljavanje. 

ajd,nauci me ti...
Vrati se na vrh
DencaLE Otvori meni
Žutokljunac
Žutokljunac

Član od:: 12.Januar.2008
  Citat DencaLE Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 12.Januar.2008 u 03:27
Vrlo zanimljiva tema, ja inace ne zivim u Srbiji a vec duze vreme planiram da pocnem sa reciklazom plasticne ambalaze, jer inace na jugu Srbije koliko sam mogao da vidim na netu niko jos se ne bavi time , bar ozbiljno. Ako ima neko ko  bih hteo da podeli misljenje i neki savet bio bih zahvalan.
Vrati se na vrh
djtrale Otvori meni
Žutokljunac
Žutokljunac
Sličica

Član od:: 28.Jun.2007
  Citat djtrale Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 19.Septembar.2009 u 21:09
Dakle, proslo 2 godine i nista nisam uradio sa flasama (nisam napomenuo da su to STAKLENE flase). Ima ih negde 25-30 tona, celih spakovanih i niko nista. Sve se nosim mislju da ih ubacim u kamion kod drugara i odnesem na lokaciju bivse mocvare koju sada zatrpavaju gradjevinskim otpadom, shutom, ciglama itd. Sve vreme su stajale u shupi koju da sam praznu izdavao za 40-50EUR/mesecno, do sada bi imao vise nego sto se zamajavam sa flasama. Ako ima neko neku ideju, slusam (citam) djtrale@yahoo.com a ako ne, odose one na djubre... Pozdrav svima
Vrati se na vrh
 Odgovori Odgovori strana  <12

Prečica Dozvole u okviru foruma Otvori meni

Ova strana je generisana za 0.125 sekundi.
Ovaj forum podržava
YouTube Logo
Saznajte više