Nindzucu

Odgovori Odgovori
Autor
  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije za temu Opcije za temu
Divlji Andjeo Otvori meni
Član Starije Ekipe
Član Starije Ekipe
Sličica

Član od:: 27.Novembar.2005
Status: Nije na forumu
  Citat Divlji Andjeo Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Tema: Nindzucu
    Postavio/la: 29.April.2006 u 07:23

Planiram da upisem nindzucu, pa me zanima vase misljenje (koje uopste nece uticati na mene po pitanju odluke, samo ce doprineti mojem samopouzdanju Wink).

Da malo pojasnim za onima koji nisu bas upoznati sa temom: rec je o borilackoj vestini koja se vekovima razvijala u Japanu. Izumeli su je vlastelini (kako li se ono zovu na Japanskom?) koji su, nakon poraza svoje vojske, morali da beze u brda, i odatle vode gerilski rat. Inace, to je jedina borilacka vestina na svetu koju borac prilagodjava sebi, a ne sebe njoj (npr. izgubi ruku i sta ce onda?). Postoji 9 stilova, od kojih se u vecini domacih klubova obradjuju 4 ili 5 (5-i se menja na godisnjem nivou). Ukljucuje i vestinu snalazenja u prirodi, a takodje koriste i veliki broj raznog oruzja, mada glavno uvek ostaju ruke i noge. Valja napomenuti i da su ih samuraju prezirali, jer su ovi bili teski prakticari (npr. bacali su maceve, ili stajali na njih - smatrali su zivot bitnijim od maca).
Moj problem je sledeci: iako sam u dosta dobroj kondiciji (znaci oko 150 trbusnjaka, 40-45 sklekova, vratilo 15-20 spustanja, razboj 10-ak, 7-8 km srednjim tempom...)  nisam nikakav gimnasticar - cak i kolut unazad predstavlja problem, o stoju na rukama i zvezdi da i ne govorim. Razgiban nisam pretarano, oduvek sam u borbi preferirao ruke...
Po mom misljenju, to ne bi trebalo da mi predstavlja problem, jer, jebiga, cisto sumnjam da je iko od njih bio nesto posebno kada je pocinjao, ali ipak... Sta vi mislite? Sada sam jedno 80% siguran da cu ga upisati na jesen. I da, da pitam vas koji trenirate nesto tog tipa (ako vas ima ovde): koliko preskakanje treninga skodi? Pitam jer na leto planiram u Londom, pa malo u Srbiju, pa malo na more (zivim u Podgorici)... Ima li uopste treninga leti?
ako imate bilo kakvu primedbu na moje postove ili eventualno teme, mozete je potpuno anonimno poslati na adresu www.mrs.co.uk
hvala
Vrati se na vrh
Howler Otvori meni
Legenda
Legenda
Sličica
Lupus in fabula

Član od:: 28.Februar.2004
Status: Nije na forumu
  Citat Howler Citat  OdgovoriOdgovori Direktan link ka ovoj poruci Postavio/la: 30.April.2006 u 08:18

Andjele, cisto sumnjam da bilo gdje kod nas mozes da treniras ''pravi'' nindzucu. On je nastao i razvijao se u japanskim manastirima, a istocnjaci su uvijek preferirali duhovno iznad materijalnog. To podrazumjeva godine meditacije i razvijanja svih cula, a narocitog sestog cula, zbog cega su nindze kao ratnici bili nepobjedivi. Istina je da su ih samuraju prezirali, jer nisu postovali nikakve kodekse casti, poput bushida, koji je za samuraje bio bitniji od zivota. Nindze su bili placene ubice i nisu sluzili jednom gospodaru, poput samuraja, niti su ikada zbog neuspjeha pocinili sepuku - ritualno samoubistvo kratkim macem, kao sto su to radili samuraji da ne bi izgubili cast. Mada, nindze nisu poznavale rijec neuspjeh. Tu su i godine izucavanja istorije i ucenja na tudjim greskama, jer samo budale uce na svojim greskama. Zbog toga i postoje mnoge legende o njihovoj besmrtnosti, nepobjedivosti u borbi cak i protiv vise dobro obucenih protivnika, njihovoj moci da budu nevidljivi... Njihova je obuka bila ostra i samo 10% studenata bi doslo do kraja obuke, odnosno ostali bi zivi. Jer samo najbolji su uspjevali. Pocinjali su u ranom djetinjstvu izucavajuci prirodne zakone, fiziku, hemiju, istoriju, a kasnije i tehnike borbe. Obuka je trajala dvadesetak godina.

Medjutim, vremena se mijenjaju i nindze su vec nestale. Ima prica iz drugog svjetskog rata da su se neki vojnici sretali s nindzama, ali niko od njih nije prezivio da o tome svjedoci.
Ja bih ti prepurucio da treniras karate i aikido istovremeno, ako ti slobodno vrijeme to dozvoljava, jer je to ubitacna kombinacija - ofanzivna i defanzivna disciplina, jer kod nas postoje majstori ovih vjestina, dok za nindzucu je bio samo jedan nas majstor koji se prezivao Babic (ne sjecam se imena) koji je nindzucu izucavao u Japanu. Mislim da ces se razocarati u nase ''nindze''.
Usput, preskakanje treninga ti ne bih preporucio i ako se odlucis za bilo koju borilacku vjestinu i zelis da postignes dobre rezultate moraces da zrtvujes mnogo slobodnog vremena, znaci ne samo za treninge u sali.
Sretno.

Vrati se na vrh
 Odgovori Odgovori

Prečica Dozvole u okviru foruma Otvori meni

Ova strana je generisana za 0.359 sekundi.
Ovaj forum podržava
YouTube Logo
Saznajte više